Nasıl Yani?

Otuzlu yaşların başında bir öğrencimiz hevesli ve kendinden emin bir tavırla masöz olmak amacıyla yeni açılan sınıfa kaydını yaptırdı. Teori derslerinde Latince ile  ilk defa karşılaşmasına karşın bir ileri derse önceki hususu  tamamiyle öğrenerek geliyor, üstelik daha ayrıntılı verileri incelemiş olarak sınıfın ilerlemesine katkı gerçekleştiren sorular soruyordu. Uygulamalı masaj teknikleri eğitimine geçtiğimizde sanki yıllardır bu işi yapıyormuş da ben ona hatırlatıyormuşum gibi başarılıydı.

Her şey güzel ilerlerken  eksik olan bir şeyi fark ettim; eğitim haricinde yeteri kadar kolay yapmıyordu. Sorduğumda yalnız yaşadığını ve kolay yapabileceği kimseyi bulamadığını söyledi. Sohbet sonucunda husus maalesef en mühim noktaya geldi. ‘Hocam, arkadaşlarıma masaj eğitimi aldığımı söyleyemiyorum!’…

Evet, en zorlu viraj…

‘İlk başlarda birkaç arkadaşıma eğitim aldığımı ve onlarla kolay gerçekleştirme istediğimi söyledim. Beni tanıyan yakınlarım olsalar da hemen hemen aynı yanıtı verdiler…’

Neydi ki bu yanıt diye sormama bile lüzum yoktu gerçekte ama sohbetin devamında kendisi söyledi..

‘Mutlu son ve biraz da şarap var mı !!!’

Ve maalesef toplumumuzun bir evresinde masaj denildiği vakit algılama bu yönde.

Masaj terapisti, doktor değildir…fizyoterapist değildir… psikiyatrist değildir…hemşire değildir…hamamda müşteriye kese atan tellak değildir…hele ki seks işçisi hiç değildir. Seks içsi müşterisini memnun edebilmek amacıyla masajı bir vasıta olarak kullanabilir ancak anatomi, fizyoloji derslerinin bulunduğu ağır bir eğitim sürecinden işlemiş bir masör ya da masöz amacıyla seks ne bir vasıta ne de bir gaye olabilir.

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim kurumları olarak, bütün eğitim sürecinde meslek etiği, prensipleri ve ilkeleri kapsamında meslektaş adaylarımızı en iyi şekilde yetiştiriyoruz ve öğrendikleri masaj teknikleriyle profesyonel masaj terapistleri olarak bizden ayrılıyorlar.

Masaj terapisti, bütüncül şifanın bir halkası ve olmazsa olmazıdır. Ama bizleri vakitten, mekandan ve paradan tasarruf etmek amacıyla her şekle sokmaya çalışırlar. Önemli olan biz masör ve masözlerin ne bulunduğumuzu ve sınırlarımızı bilmemizdir. Bu çerçevede bilgimizle, deneyimlerimizle, en muhimi meslek ilkelerini benimseyerek bütün hatalı algıları ve anlaşılmaları, insan sağlığı temelinde, olumlu olarak yönlendirmeliyiz.

Öğrencimiz, kendisine güveni tam olan bir masöz olarak başarı ile mezun oldu. Mesleğini haysiyet duyarak kolaylıkla herkese söyleyebiliyor. Ve şu an bir  uluslararası oteller zincirinin spa  merkezinde, insanların yaşamına sıhhat katmaktan sevinç duyarak, masaj terapisti olarak çalışıyor.

Medikal Analitik Masaj Kursu.