Kurslarımız

    Kurs Açıklaması

    Refleksoloji, bugün destekleyici yada tamamlayıcı tedavi dediğimiz terapiler arasında yer almaktadır.Yaklaşık on iki bin yıllık bir geçmişi olan refleksolojinin ilk uygulama yeri geleneksel tıbbın doğuş ve uygulama yeri olan Çin ve Mısır’dır. Bu yönteme göre ellerimiz ve ayak tabanlarımızda vücudumuzun son bulduğu sinir noktaları mevcuttur. Bir başka deyişle her organın, el ve ayak tabanında yansıdığı bir nokta vardır. Örneğin; ayaktaki böbrek noktasına yapılan refleksoloji uygulaması böbrekleri uyarır.

    Refleksoloji, noktalarını belirli tekniklerle uyarmanın ortaya elektrokimyasal mesajları çıkardığını bunun da nöronların yardımı ile ilgili organı uyarır. Refleks bölgeleri terapisi ile normalleştirmede aşırıya kaçılmamasına özellikle dikkat etmesi gerekir. Normal duruma bir kez ulaştığında, başka bir bölgede gereğinden fazla çalışarak bu dengenin bozulmaması gerekir. Aşırı çalışma yapıldığında ishal ve nezle gibi rahatsızlıklara neden olabilir. Refleks terapinin yapılmadığı, sakıncalı olduğu durumları da göz önünde bulundurmamız gerekir.

    Normal tedavinin yanında yardımcı bir çalışma yürütüldüğü için doktor değilseniz, bir tanı koyamazsınız, hastalığın adını koyamazsınız, reçete ve ilaç yazamazsınız,ilaç uyarlaması yapamazsınız, tedavi yapamazsınız. Olumsuz durumlarda  Doktora yönlendirmeniz yeterli olacaktır.  Günümüz dünyasında refleksoloji sadece uzakdoğuda değil, Avrupa ve Amerika’da yaygın biçimde sinirlerle ve nörolojiyle ilgili birçok alanda tamamlayıcı bir çalışma yöntemi olarak kullanılmaktadır.

    Tarihte İnka ve Çin medeniyeti ; migren, bel boyun fıtığı, troid ve mide rahatsızlıkları olmak üzere bütün nörolojik hastalıklarda bu yöntemi uygulamışlardır. Bunun yanısıra refleksoloji terapisinin bireyi günlük stres ve anksiyeteden uzaklaştırıp rahatlattığı, depresyon ve panik atak rahatsızlığına iyi geldiği bilinmektedir. El ve ayak refleksolojisinin iyi uygulanması durumunda bu terapi tekniği daha iyi bir sağlık için  önemli bir katkı sağlayacaktır. Ayak refleksolojisi günlük sağlığımızı desteklemekte, bedensel ve zihinsel şikayetlerimizi azaltmaktadır.