Kurslarımız

    Kurs Açıklaması

    Dorn  metodunu keşfeden Dieter Dorn 1938 doğumlu bir Alman vatandaşıdır. Birçok insan hayatlarının bir döneminde akut siyatik veya bel ağrısından şikayetçi olmuşlardır. Bu insanlardan, Almanya Lautrach’da yaşayan, Dieter Dorn’a yolu düşenler, çok basit, etkili el hareketleri ile problemlerinin çok kısa sürede yok olduğunu ve büyük bir çoğunluğunda tekrarlanmadığına şahit olmuşlardır.

    Dorn Metodu, bedenin bir anlamda tamir edilmesi yoluyla postürün dengeye getirilmesi tekniğidir. Bütün iskelet sisteminde komple eşitleme yapıldıktan sonra kan dolaşımı doğrulanacak , kan dolaşımı ile birlikte ilgili organlara daha çok oksijen gidecek ve oksijenle birlikte iyileşme devam edecektir. Ancak burada kişinin kendi sorumluluğunu alması çok önemlidir. Çünkü hiçbir terapistte özel bir güç ve yetenek yoktur. Kişiye seans sonrası belli hareketler öğretilir. Bunlar kendi kendine yardım egzersizleridir. Kişi kendi kendine yardım egzersizlerine devam ettikçe bütün bedenin dengesini doğru tutmayı kendisi başaracaktır. Bu başarı ve hareketlerle birlikte iyileşme sürmeye devam edecektir.

    Vücuttaki tüm eklem ve kemikler olması gereken pozisyonlarına getirilir. Bel ve boyun fıtığı, siyatik, menisküs, diz protezi, karpal tünel sendromu, migren, kulak çınlaması, kronik yorgunluk gibi problemlerde ameliyata gerek kalmadan başarı ile uygulanan Dorn Metodu özellikle bel ve boyun ağrılarında Avrupa’da en çok kullanılan manuel terapi halini almıştır