Evetler,Hayırlar..

Evetler,Hayırlar..

Evetleri karşı taraftan duymak hoşumuza gidiyor. Hayırları, evetlere dönüştürebilmenin bir yolu var mı? Kişisel deneyimleriyle bunun yolunu bulmuş, bizimle paylaşabilecek biri var mı? Yoksa bu bilginin kendilerinde mi kalmasını isterler?

Kişisel gelişim kitap yazarları, sıksık evet dediğimizi fark ederek, bir devre bize hayır demeyi nasıl başaracağımızı öğretip durdular. Sonuç? Ne olmasını bekliyordunuz, olur olmaz her şeye hayır diyen ve bunu marifet olarak gören bir kuşak aldı kafasını gitti. Gittikleri yerde mutlular mı? Buna bile evet ya da hayır diye net yanıt veremiyoruz? Evetler, hayırlar arasındaki dengesizlik karasızlığımızı yarattığımız kör noktayı oluşturmamıza sebep oluyor. Bunun üstünden şahsi gelişim eksperleri daha çok ekmek yer.

Siz kendi yiyebileceğiniz ekmekleri düşünmeye başlasınız daha sıhhatli olur diye düşünüyorum? Evet, sıhhat… Hayatımızda, kulağa en hoş gelen ve istikrar göstermesini istediğimiz sağlığımız. Sağlıktan daha hoş gelen sevgi kelimesi var diyebilirsiniz? Gülümseyebilirim ben de… Sağlıklı bir ruhsal yapımız olmadan, sıhhatli düşünemeden hangi sevgi?  Ya fiziksel vücudumuzun sağlığı?

Hayatının rastgele bir bölümünde sıhhatli bir proses geçirmeye başladığınız andan itibaren, bunu başka insanlarla paylaşmak, evet bir yolu var diyebilmek istersiniz. İnsanının rahatını kalıcı kılan en mühim faktör mesleğidir. Yaptığım meslekte başarım, mutluluğum arttıkça, mesleki sorunlar-sorular içersinde sıkışıp kalan insanlara masaj terapisti olmayı öğretmeye başladım.

Eğitmenliğim amacıyla en mühim unsur, ilk olarak Milli Eğitim Bakanlı’ğına bağlı, meşru olarak masaj mesleğini yapabilmenizi sağlayacak, 608 Saatlik belgeyi verebilen bir kurum olması. Bununla birlikte, masaj mesleğindeki etik kurallar çerçevesinde, yalnızca masaj eğitimi veren bir kurum olması. Birçok değişik eğitim arasında masaj eğitimi de veriliyorsa, işin ticari ebatı benim amatör eğitmenlik sevgimi aşar manasına geldiğinden, bu tarz kurslardan uzak dururum.

Kurumun meslektaş adaylarına yaklaşımı mühimdir. Onlara, sıhhatli ve yeterli büyüklüğe sahip, lüzumlu bütün materyallerin var bulunduğu bir katagoride eğitim verebilmeliyim. Eğitim günleri ve saatleri dışında öğrencilerimle kusurları tarafında çalışabilmeyim. Bu anlamda esneklikler yaratabilecek bir kurum olmalı.

Ana görevim, klasik masaj esasında, detaylı masaj tekniklerini en doğru şekilde öğrencilerime öğretebilmek. Düşünün ki, insan anatomisi bilmeden insan eli bile çizemeyen, nesneleri tuvale ayrıntılarıyla yerleştiremeyen bir insanoğlu, rastgele bir resim ekolünde karşımıza ressam olarak çıkabilsin. Ressamın en mühim aşaması, temelden aldığı eğitimdir. Masör- masöz olabilmenin de esası anatomi, fizyoloji kuramsal eğitimleri ışığındaki classic masaj eğitimidir.

Klasik masaj eğitiminden sonra kendinize bir uzmanlık kısmı seçebilirsiniz. Örneğin, medikal masaj. Artık uzmanlaşmak dilediğiniz alanda, daha kısa eğitimler ancak her vakit çok kolay yaparak, kendinizi geliştirmeye başlarsınız. Medikal masaj örneğinden yola çıkarak, şunu söyleyebilirim ki, mesleki anlamda doğru bir metotla ne kadar çok masaj yöntemi öğrenerek kendinizi geliştirirseniz, karşılaşacağınız sıhhat problemlerinde bu eksende daha yararlı ve etkili olursunuz.

Evetler, hayırlar derken, nerelere geldik. Hayat bu tür bir şey belki de. Her vakit değişimlere açık olmalı, hatalı giden alanlarımıza, dur diyebilmeli; yeni başlangıçlara, deneyimlere adımlar atabilmeliyiz.

MEDİKAL ANALİTİK MASAJ KURSU