Meslekte Yasallık

Meslekte Yasallık

Alternatif tıp programlarının yaygınlaşmaya başlamasıyla giderek denetimden çıkan eğitim sistemi, program talep edenler doğrulusunda da göz ardı ediliyor. Bu gruba giren yöntemlerden bazılarını hatırlatmak gerekirse; nöral terapi, akupunktur, mezoterapi, hipnoz, aile dizimi, kinezioloji, ozon tedavisi, botoks, prp, masaj teknikleri ve daha birçoğu…

Akupunktur, ülkemizde yalnızca tıp doktorları ve kendi alanlarında yapmak üzere diş doktorları doğrulusunda yapılabilmektedir. Verilen eğitim, sıhhat bakanlığından onaylanarak meşru olarak belgelendirilir. Akupunktur tedavisini tercih eden bireyler, ilk olarak programın bir tıp hekimi doğrulusunda yapılacağına emin olmalı ve onaylı belgeyi görebilmelidir. Bugün maalesef, okur-yazar belgesi bile olmayan insanlar, düzmece belgelerle ya da akupunktur uygulayıcısı olan bir tıp hekimindan, ücret karşılığı eğitim ve belge alarak size bu tedavi metodunu uygulayabilmektedir.

Botoks programı yapma hakkı da, tekrar ülkemizde, tıp doktorları ve diş doktorlarıne, sağlık  bakanlığı onayıyla verilmiştir. Ve maalesef, tıp bilgi kapasitesi gerektiren ve hijyen başta olmak üzere sarfedilen malzemeye kadar, kalıcı hasarlara yol açabilecek program, parasal kazanç elde etmek isteyen herkes doğrulusunda uygulanmaktadır. Burada mühim denetim mekanizmasını, botoks yaptırmak isteyen bireyler oluşturuyor. Diğer seçenek tıp teknikleri amacıyla de tek tek aynı yorumu yapabiliriz.

Masaj yönteminden konuşmak gerekirse, hal değişik bir değişime uğramamakta. Masaj tek bir başlık olmakla beraber, tekniklerinin varlığı itibariyle, geniş bir alana yayılmaktadır. Ülkemizde bu mesleği meşru olarak yapabilmek amacıyla Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurslardan eğitim alarak, Meb Onaylı 520 Saatlik masaj uygulayıcı belgesine  sahip olmak gerekiyor. Bu eğitimin ana içeriğini, ilk olarak masaj yapabilmek amacıyla kas-iskelet sistemini öğrendiğiniz anatomi; iç organlar ve beden sistemlerinin anlatıldığı fizyoloji; kuramsal olarak masaj eğitimi devamında, programlı masaj teknikleri eğitimi oluşturmaktadır.

Masaj tekniklerini gruplandırdığımızda; dinlendirici( aRomaterapi, ayurveda… gibi), spor, sıhhat( refleksoloji, manul terapi, lenf drenaj, akupresür… gibi) ve güzellik masajı(yüz, dekolte, selülit… gibi) başlıklarını sıralayabiliriz. Bunların bir alanı yağ tüketimi gerektirirken, bir alanı yalnızca el manipülasyonlarını içerir. Masaj, insan anatomi ve fizyolojisi, aynı vakitte zihin-ruh yapısıyla alakalı bulunduğu amacıyla medikal kavramını bütününde barındırmaktadır.

Kendilerini, gruplandırdığımız teknikler içersinde seçim yaparak ilerletmek isteyen masaj terapistleri, aktif çalışma ömürleri süresince devam edecek bir eğitim süreci içersinde olurlar.

Masaj mesleği de seçenek programların başkaları gibi kara lekelerden payını almaktadır. TC vatandaşı olan ya da olmayan pek çok belgesiz masör-masöz ünvanlı insan, bireysel olarak çalışmakta ya da spa, masaj salonları gibi program sahalarında çalıştırılmaktadır. Bu meslekteki başlangıcın ve ilerlemenin de tek yolu (ister tıp hekimi, ister mühendis, ister ilkokul mezunu olun), MEB onaylı 608 saatlik masör-masöz belgesini eğitimiyle beraber olmaktır.

MEDİKAL ANALİTİK MASAJ KURSU