Masaj Nedir ?

 

 Masaj, Masajın tarihi büyük ihtimalle insanın meydana çıkmasıyla başlar.Bu hepimizin içgüdüyle yaptığı bir şeydir; Maymunların birbirlerinin tüylerini temizlemesi, hayvanların yaralarını yalaması ve insanların ağrıyan bir eklem ovması birer masajdır.Masaj belkide en eski sağaltım yöntemidir ve tarih süresince bütün kültürler kullanmıştır.

Yunanlı doktor Hipokrat doğrulusunda ‘anatripsis’ olarak adlandırılmış ve başka yazarlarca tripsis, ovuşturma elle  tedavi yada ovma olarak anılmıştır. Bizim masaj sözcüğünü kullanmamız oran olarak yenidir ve bu kelime Arapça’da elle sıvazlama manasına gelen masah’tan türemiştir.

Eski Çin, Hindistan ve Mısır elyazmalarında masajın hasatalıkları önlemek, sağaltmak ve yaraları tedavi etmek amacıyla kullanıldığı yazmaktadır.Masaj ilk olarak M.Ö 2700’lerden kalma Çince bir kitapta geçer.”Gece uykusundan sonra, kan dinlenmiş ve gevşemişken sabah erkenden avucun içiyle bütün vücudun sıvazlanması  insanı soğuk algınlığından korur,organları elastik tutar ve küçük tefek rahatsızlıkları önler”20.yy ortalarından itibaren classic masaj teknik açıdan günümüz biçimini almış ve etkinleri üstüne sonsuz incelemeler yapılarak gerçek önemi meydana konmuştur.

Klasik masajın geçirdiği bu aşamalar yanı sıra bir dizi özel masaj yöntemleri de geliştirilmiştir. Klasik masaj başka bütün masaj tekniklerinin esasını meydana getirmek tadır.Masaj  son vakitlerde yurdumuzda büyük bir ilgi görmeye başlamıştır. Spor Merkezlerinde, SPA , Termal Oteller, Fizik Tedavi merkezlerinde, Kaplıcalarda oldukça süregelen olarak tedavi hedefli kullanılmaktadır.

               Masajın Çeşitleri

  • Dinlendirme Masajı
  • Spor masajı
  • Tedavi Masajı ( Rehabilitasyon Masajı)
  • Estetik ve Güzellik Masajı