Kurslarımız

  Kurs Açıklaması

  Birçok güzellik merkezinde zayıflama amaçlı ve selülit giderme amaçlı çeşitli masajlar uygulanmakta. Bunlardan bir tanesi de Lenf Drenaj. Lenfatik sistem insan organizmasının en karmaşık sistemlerinden biridir. Lenfatik sistem; kardiyovasküler sistem gibi sıvı transportu sağlayan ancak merkezi pompalama fonksiyonu olmayan bir drenaj sistemidir. Lenf sistemi, lenf damarları ile birlikte deri ve subkutan dokulardaki intertisyel (Doku ve yapılar arasındaki boşluk) sıvıyı absorbe ederek, lenfatik sıvının venöz dolaşıma katılımını sağlar.

  Lenf akışını özel el teknikleriyle hızlandırmak amacı ile yapılan uygulamaya LENF DRENAJ denilmekte.

  Teknolojinin ve uygulama yöntemlerinin gelişmesi ile birlikte günümüzde Lenf drenaj cihazlarla yapılmakta ve bandajlama ile desteklenmekte. Bu nedenle de el ile yapılan uygulamanın adı MANUEL LENF DRENAJ olarak açıklamalı olmuştur.

  Drenaj kelimesi fransızca drainage kelimesinden dilimize geçmiştir.  Akıtma, boşaltma anlamını taşır ve birçok alanda kullanılır. Özellikle inşaat ve tarım alanlarında sıkça rastlarız.

  Danimarkalı biyolog EMİL VODDER ve eşi ESTRİT VODDER tarafından ilk kez araştırılıp metodları belirlenen MLD daha sonra geliştirilip günümüz uygulamalarında yerini almıştır.

  Lenf Ödem hastalığının tedavisinin olmaması nedeniyle MLD halen araştırılmakta ve geliştirilmekte.

  Kişiye göre ve tedavinin gelişimine göre çeşitli manipulasyonların kombinasyonlarına tamamlayıcı veya özel yöntemlerle masaj uygulaması yapılır.