Kurslarımız

  Kurs Açıklaması

  Ayurveda Kadim Hindistanda bundan 5.000 yıl öncesine dayanan Vedik kültüründe ortaya çok eski bir doğal şifa inanç sistemidir. Hintlilerin eski bir dili olan Sanskritçe’den gelmekte olup anlamı AYU=YAŞAM VEDA=BİLGİ demektir , (Hayatı Bilmek)… Günümüzde daha çok Hindistan Nepal ve Sri Lanka’da uygulanmaktadır. Çin ve Tibet tıp sistemleri üzerinde etkileri olmuştur. Hepimiz uzun ve sağlıklı bir hayat yaşamak isteriz. Yaşlanma insan vücudunda yer alan ve devam eden bir süreçtir, durduramayız veya geri alamayız fakat erken yaşlanmayı kontrol edebiliriz. Ayurveda Çin’de yaşlanmayı geciktirip hastalıklardan koruduğu için çok yaygındır. Veda bilgisi, yaşamın her alanında mükemmel gelişmeyi amaçlar. Sağlıklı ve uzun yaşamın sırlarını veren AYURVEDA günümüze ulaşmış en eski mükemmel ve bütünsel Hindistan’ın geleneksel alternatif tıp bilim sistemidir. Prensipleri ve ilkeleri her zaman geçerlidir. Doğal tıp bilgisinin kaynağı olarak nesilden nesil ‘e aktarılmış, Asya kıtasındaki tıbbı etkilemekle kalmamış, eski Yunan ve Mısır tıbbının da temelini i oluşturmuştur. Binlerce yıl öncesinden gelen bu bilgi, o zamanki sınıfsal hiyerarşi nedeniyle sadece Krallara, Racalara ve Asillere uygulanmış olsa da zamanla dünyanın küreselleşmesi ile iletişim çağının başlamasıyla birlikte ilk defa Ayurveda bilgisi 1986 yılında açılan büyük bir kursla Batılı hekimlere verilmiş, 1989-1990 yıllarında dünyada bir çok ülkenin referans merkezi olarak kabul ettiği Amerikan Konseyince Ayurveda tavsiye edilebilecek bir Alternatif Tıp dalı olarak kabul edilmiştir.

  Ayurveda yaşam tarzı uygulamaları : Kişiye özel beslenme programları, Egzersiz , Diyet Programı, Yoga, Masaj , Detoksifikasyon  ve güçlü Bitkisel özlü formülleriyle birlikte spiritüel odaklanmaya dayalı arınma-iyileşme amaçlı çok önemli bir tedavi sistemidir.

  Ayurveda modern tıbbın aksine insanı beden, ruh ve zihin şeklinde bir bütün olarak ele alıp ve buna bağlı olarak kişinin içinde bulunduğu ortam ve yaşam tarzıyla birlikte değerlendirmektedir. Ayurveda inancında bitkiler, hayvanlar, insanlar ve doğa evrende bir bütünün parçasıdırlar ve birbirlerinden etkilenmektedirler ,bu yüzden Ayurveda’nın sağlığa yaklaşımı ; Hastalıkla ve Bedenle savaşmak değil, vücuttaki denge ve uyumu sağlayarak sağlığımızı doğal yönden kazanmak ve oluşabilecek hastalıklarda önüne geçebilmektir.

  AYURVEDA YAŞAMIN PARÇASI ABHYANGA MASAJ TEDAVİSİ

  Abhyanga Masajı Kadim Hindistanda binlerce yıldır uygulanan geleneksel Ayurvedik Yaşamın en önemli vücut masaj türlerinden birisidir. Abhyanga masajı dünyada çok yaygın olmakla birlikte ülkemizde Spa & Welness merkezlerimizde de yaygınlaşmaya başlamıştır. Holistik ve Spiritüel oluşu diğer bilinen masaj türlerinden ayıran en önemli özelliğidir teknik olarak ta çok özel bir Koreografiye sahiptir. Faydalarını saymakla bitiremeyiz başlıca en önemlileri ise:

  *Ahyanga Bilinci yükseltir, iç huzura kavuşmamızı sağlar.

  *Vücudumuzun Marmarların da tıkanmış olan enerji kanallarını ve çakralarımızı açar ve temizler ,böylece tüm olumsuzluklardan arınmış oluruz ve gizlenmiş canlılığımız serbest kalarak ortaya çıkar.

  *Yaşam kalitemizi yükseltir ve tatminkar olmamızı sağlar.

  *Kan dolaşımını yoğun bir şekilde artırır

  *Dokularımızı toksinlerden arındırarak detoks yapar.

  *Stres, İnsomnia (uykusuzluk) Dejeneratif rahatsızlıklar , bel ve sırt ağrılarını dindirir.

  *Deride oluşan kurulukları, kırışıklıkları ve çatlamaları giderir, cildi pürüzsüzleştirir ve genç görünmesini sağlar,

  *Abhyanga gençlik iksiridir ,Bağışıklık sistemini güçlendirerek yaşlanma sürecini yavaşlatır.

  *Vücudumuzdaki kasların elastikiyetini artırır ve biçimlendirir.